Prezentace v mlžném oparu a hlas ovčí babičky

25.04.2019

Jak probíhá dlouhodobý trénink hlasové techniky a formulace myšlenek?

Míša Kortyšová se mi ozvala v létě 2018 po té, co si její přítel Josef začal doma halekat lidovky a číst nahlas z knih. Byly to totiž domácí úkoly z Josefových tréninků se mnou, aby posílil svůj hlas a zlepšil artikulaci.

Od zadání v mailu k tréninku

Míša pracuje jako manažerka a product owner ve společnosti Dataweps, která tvoří datové nástroje pro online retail. V srpnu mi od ní přišlo perfektně strukturované zadání:

"V bodech uvedu několik (pro mě nejnáročnějších) aspektů mé profese, ve kterých se vědomě snažím posouvat a zlepšovat (ku prospěchu nejen mému, ale i lidem, se kterými pracuji): ...prezentace (v podstatě jakákoliv komunikace nějaké komplexnější myšlenky, postoje, problému). Velmi mi pomáhá precizní příprava, která není ale vždy možná. Nemyslím si, že trpím klasickou trémou, přesto samotnou prezentaci v důsledku prožívám v takovém neurčitém, nepřítomném oparu. Těžko strukturovaně reaguji například na otázky nebo vyrušení, se kterými nepočítám. Vnímám, jak se mi mění poloha hlasu a do mého projevu se velmi výrazně propisuje jakákoliv emoce, s čímž bojuji například v situacích, kdy potřebuji být kolegům klidnou oporou..."

Začaly jsme se potkávat pravidelně jednou za tři týdny na 90 minut.

Hlasová technika na probuzení spících hadů

Půlku času jsme vždy strávily hlasovou technikou (správným postojem, dýcháním, rozezníváním hlasu, artikulací, intonací teček ve větě a důrazů v projevu. Se základními hlasovými technikami neměla Míša jediný problém, protože má správné návyky z hodin zpěvu, takže jsme jen propojily to, co už umí, do techniky využívané při mluvení. Více času jsme strávily na důrazech a intonaci, protože jak sama říká, má krásně hluboký sametový alt, který umí kohokoliv zaručeně a bleskurychle uspat. Jako pohádky ovčí babičky.

Druhou část setkání jsme trávily nácvikem reálných prezentací, se kterými Míša běžně pracuje. Takže mi dávala měsíční report z provozu svého produktu ve firmě, který prezentuje na firemním all hands meetingu. Zaměřovaly jsme se na to, aby byla schopná vybrat tu nejdůležitější myšlenku a k ní přidat argumenty a konkrétní další kroky či výzvu pro publikum. Velkým tématem v těchto prezentacích bylo, jak neupadnout do "mlžného oparu", který popisovala v zadání. Hledaly jsme proto různé cesty, jak otevřít komunikaci s publikem, ptát se, reagovat na jednotlivce, používat konkrétní příklady a příběhy.

Stavba argumentů od potřeb posluchačů

Míša se postupně natolik zlepšila, že jsme se pustily do přípravy větší prezentace pro kolegy, která byla o tom, jakými cestami se může člověk ve firmě Dataweps vzdělávat, protože firma nechává iniciativu hodně na zaměstnancích samotných. S Míšou jsme postavily komplexního pavouka vzdělávacích forem, možností, argumentů a rozhodování pro vhodnou formu rozvoje, se kterými má Míša osobní zkušenost. Bylo báječné vidět, jak jí argumenty rychle spínají v hlavě a vytvářejí systém, který dává perfektní smysl a je snadné jej představit kolegům. Hlavně proto, že argumenty, proč se vzdělávat, vycházely od toho, co je pro všechny kolegy na práci náročné. A vzdělávací formy dávaly možnost, jak se s touto výzvou popasovat.

Dlouhodobý trénink obvykle nekončí velkou pompézní prezentací, ale spíš oboustranným pochopením, že jsme se posunuly o velký kus v dovednostech jako je strukturované sdělování myšlenek a udržení pozornosti publika. Momentálně převážily v Dataweps jiné priority a já se těším, až Míša postoupí ve své kariéře o kousek dál a bude potřebovat dotrénovat něco dalšího z palety prezentačních dovedností.


"Ahoj Jani, mockrát ti děkuji za spolupráci a vše, co jsme spolu zvládly probrat. Díky tobě jsem se naučila principy a pravidla, které mi jako nepodmíněný reflex vyskakují na mysl pokaždé, když si chystám prezentaci nebo jakýkoliv delší talk. Věřím, že z těch několika setkání budu těžit ještě dlouho a můžeš se spolehnout, že spolupráci s tebou ráda doporučím každému.

Zatím pa

M."


A co vy? Pracujete na svých dovednostech dlouhodobě a systematicky? Co vám pomáhá udržet fokus a motivaci? Napište mi.