Co jste chtěly vědět o sebevědomí prezentátorek, ale bály jste se zeptat

15.02.2018

Dneska spouštím svůj osobní web a je to pro mě velký den. Již dlouho ve mě zraje projekt, o který bych se s vámi chtěla začít dělit.

Od lektořiny k plenkám a zase zpátky

Za roky trénování prezentačních dovedností, roky kojení a přebalování dvou malých skřítků, roky sebevzdělávání a roky dospívání jsem dorostla k tomu, že:

  • chci pracovat s lidmi, kteří na sobě skutečně chtějí makat
  • chci skrze myšlenky mých klientů budovat hezčí svět
  • chci pomáhat tam, kde to dává velký význam
  • chci dělat to, co umím dobře

Jak jsem si tak při stavění bábovek na pískovišti bádala, co by splňovalo všechny tyto oblasti, došla jsem k nevyhnutelnému závěru.

Chci pomáhat holkám a ženám, aby byly slyšet. Aby si troufly promluvit. Aby si dovolily stoupnout před publikum a nechaly rozeznít své myšlenky.

Jsem stejná jako vy, a proto umím pomoci

Proč mě pálí téma prezentujících žen? Protože jej znám na vlastní kůži. Protože jsem sama introvert a znám tu bolest postavit se autoritě, vystoupit před dav lidí a zůstat přirozená. Protože znám tu zátěž z výchovy našich milovaných rodičů. Být hodná holka, sedávat v koutě, neodporovat, dávat se a sama si nic nebrat.

A zároveň vím, že se to dá změnit a stojí to spoustu úsilí. A vím, že s malou částí umím pomoci i vám.

O ženách, jejich nedostatku zdravého sebevědomí a sebeprezentace i o důsledcích na společnost již bylo napsáno hodně. Nechci natřásat prázdnou slámu, proto jen velmi stručně.

Česká republika má druhý nejvyšší Gender Pay Gap (rozdíl v platech mužů a žen) v EU - celých 22,5 % oproti unijnímu průměru 16 %.

32 organizací z Fortune 500 je vedená ženami v pozici CEO, to je 6,4%.

V poslanecké sněmovně sedí 22% žen.

A sami tuto realitu můžete vnímat, když přijdete na téměř libovolnou oborovou konferenci a podíváte se do programu speakerů. Zapnete si superdebatu před parlamentními / prezidenskými či jakýmikoliv jinými volbami. Kouknete se, kdo stojí v čele vaší firmy a kdo je nejvíc vidět navenek.

Máš co říct? Řekni to

No a mně to nepřije správné. Ba dokonce mi tento stav přijde natolik špatně, že bych ráda přispěla k jeho změně. Alfou i omegou každého vystoupení, prezentace, pitche či jen příspěvku do diskuse jsou 3 základní stavební kameny:

  • mám co říct
  • umím to říct tak, aby ostatní rozuměli, proč je to pro ně důležité
  • otevřu pusu a řeknu to

S prvními dvěma tématy se perou ženy stejně jako muži. Špatně zacílených prezentací, slabých nebo chybějících nosných témat, nesrozumitelných sdělení, přetížených slidů a tichých hlásků či špatné artikulace jsou plné konference. Nutno říct, že úroveň prezentací jde za poslední roky výrazně nahoru a za to patří velký dík všem, kteří na sobě makají, i těm, kteří jim s tím odborně pomáhají. Jako třeba Lukáš Hrdlička, Jeanne Trojan, Martin Vasquez a mnoho dalších. Konec konců i já na tomto poli bojuju za srozumitelné a zajímavé prezentace od roku 2011.

Specifika ženských prezentací

My holky míváme zásadní problém se třetím bodem "otevřít pusu a říct to" a z nedostatku jiných slov tomu říkáme tréma, úzkost, nedostatek sebevědomí, přecitlivělost, někdy dokonce feminita. V žádném případě si nemyslím, že bychom my holky potřebovaly nějakou speciální péči, že bychom se měly napravovat nebo vylepšovat. Vůbec ne. My nejsme rozbité a není třeba se tak k nám chovat.

Jen naše témata jsou v některých ohledech prostě jinačí a cesty k osobnímu rozvoji mohou vést jinudy než u kluků. Také citlivá zpětná vazba od empatické ženy může být pro holku, kterou trápí tréma, přínosná.

A co chlapi?

Kolegové se mě nenápadně začínají ptát, jestli teď už nebudu školit muže. Přátelé, budu! Nezavírám se tímto na planetu Venuši, kde splynu s archetypem matky. Jsem pořád ta stejná Jáňa. Jen moje ambice a směřování leží v pomoci ženám, které chtějí být slyšet. Ráda budu pracovat s muži, které zajímá empatický dialog s publikem, příběhy, vyzdvižení smyslu a přínosu jejich myšlenek pro publikum.

Co jsou mé první kroky

Rozjíždím otevřený kurz s mojí milou kolegyní Katkou Túčkovou. Který bude o ženském sebevědomí, jeho posílení, podpoření, ocenění. Holky, je to pro vás. Přijďte.

Spolupracuji s báječnými ženami, které chtějí být slyšet. Pokud máte také ambice vystupovat veřejně, v médiích, na jednáních, na konferencích... Ozvěte se mi. Jsem tu pro vás.

Povídám si s holkami, propojuji se s organizacemi a skupinami, které se také zabývají podporou žen. Měly bychom o sobě vědět? Můžeme si navzájem pomoci? Dejte mi vědět.


Už teď to je jízda a těším se, co přinesou nejbližší měsíce.