Dita mluví na vánočním večírku Czechitas

24.04.2019

Jak probíhá intenzivní příprava na důležitou prezentaci?

Vánoční večírky mohou mít různou podobu. Od neformální atmosféry a rozdávání osobních dárků v kanceláři pod jedličkou z lokálního nadačního obchodu, až po velkolepé párty v luxusních hotelech.

Když je čas vybalit velké plány

Czechitas, nezisková organizace věnující se rozvoji digitálních kompetencí žen a dětí, se rozhodla na Vánoce 2018 jít tou druhou cestou a uspořádat velký vánoční večírek pro všechny, kteří je v uplynulých letech podporovali. Ať už jako sponzoři, partneři, lektoři, mentorové, dobrovolníci atd. A že na straně partnerů byla velká jména, na to můžete vzít jed. Google, SAP, Oracle a mnoho dalších zástupců IT titánů se vypravilo do Brna, aby oslavili spolu s týmem Czechitas jejich úžasnou cestu za podporou IT vzdělávání v České republice.

Ditě Přikrylové, jako zakladatelce a hnací síle Czechitas připadla krásná povinnost odprezentovat úspěchy Czechitas v uplynulých letech a další členky týmu pak prezentovaly plány do roku 2019.

A to je přesně příležitost, na kterou chcete být dobře připravení. Ve velké večerní v luxusním hotelu v záři reflektorů už není mnoho prostoru pro improvizaci. Proto se mi také Dita ozvala, abychom spolu prezentaci připravily.

Abychom mluvili ke všem

S Ditou už jsem měla před tím několik setkání, kde jsme připravovaly různé prezentace na konference lokální i mezinárodní. Věděly jsme tedy co nás čeká a že dvě setkání budou krásně stačit.

Společně jsme si rozebraly, kdo bude v publiku, a jak zařídit, aby všechny skupiny byly slyšet a vidět. Podle cílových skupin jsme si definovaly cíle prezentace. S jakou myšlenkou bychom chtěly, aby jednotlivé části publika odcházely. Například jsme vymyslely podobu přípitku, kdy Dita postupně vyzývala různé skupiny v publiku, aby povstaly a mohla jim poděkovat. Takže každý člověk v sále se mohl ztotožnit s konkrétním poděkováním a cítit se začleněný a oceněný.

Na cíle prezentace jsme pak věšely jako na vánoční stromky jednotlivé ozdoby. Tedy konkrétní čísla a úspěchy. A ke každému číslu jsme dohledávaly konkrétní lidské příběhy, které podtrhnou radost a zadostiučinění.

Na prvním setkání jsme takto rozebraly celou prezentaci a rozdaly úkoly. Kdo zadá grafiku, kdo změní slidy, kdo se domluví s moderátorem na úpravách programu.

Podruhé jsme se sešly týden před večírkem a Dita si zkoušela prezentaci odříkat přede mnou a před Lenkou Franců, svojí kolegyní. Poupravily jsme pár příkladů, obratů a dopracovaly příběhy, aby se v nich publikum mohlo najít. Hlídaly jsme čas a soudržnost myšlenek a vizuálů.

Předat radost a nadšení skrze příběhy

A pak už bylo hotovo a mohl nastat slavný den večírku. Nebudu vás napínat, Dita byla skvělá a já v publiku fandila ze všech sil. Když jsem pak korzovala se sklenkou šampaňského mezi hosty, na Ditino povídání lidé pěli chválu a bylo vidět, že se nám podařilo to nejdůležitější. Předat jim radost a nadšení, se kterým se tým Czechitas vrhá po hlavě do všeho, co dělá.

Jako první vánoční dárek mi pak v mailu přistála tato hřejivá slova od Dity:

Jsem strašně ráda že jsme spolu tu prezentaci připravily, mám radost že jsi mě donutila používat přímou řeč a příběhy, a hlavně ze jsi na místě byla s námi. Na samotnou prezentaci jsem měla ten nejkrásnější feedback ever. Takže děkuji tobě.

A co vy? Jak se připravujete na zásadní prezentace? Máte své rituály a cesty, jak zazářit na podiu? Budu ráda, když mi napíšete.