Karafiátem za rovné příležitosti

07.03.2018

Osobní přání k mezinárodnímu dni žen

Dneska bych se chtěla přiznat k mé velké ostudě. Teprve loni 8.3.2017 mě napadlo podívat se na internet, co že vlastně slavíme tím MDŽ. Vždy jsem měla tento den spojený do triády valentýn - MDŽ - 1. máj a k nim rovnítko muž má přinést ženě květinu. MDŽ pro mě byl hlavně komunistický svátek, jehož smysl mi po revoluci zcela unikal.

Pak jsem získala pár desítek přátel ze Skandinávie a fascinovaně sledovala na Facebooku, že to je skutečně mezinárodní svátek. A že jsou země, kde se IWD slaví demonstracemi za práva žen a mezinárodními konferencemi.

Tak pokud sdílíte můj stud, že si nejste sto pro jistí, proč slavíme mezinárodní den žen, tak tady můžete najít více informací.

Švadlenky nebo komunistky?

V základu vzdáváme hold socialistům, kteří přišli v roce 1909 v USA s myšlenkou podpořit práva žen a svolali první konferenci na toto téma. Možná se odkazovali na hnutí sufražetek a stávky švadlen v polovině 19. století a možná také vůbec ne. Konference se velmi rychle rozmohly po celé Evropě a byly doprovázené velkými demonstracemi hlavně za práva žen volit a za lepší pracovní podmínky. Protože byly tyto aktivity navázané hlavně na levicové strany a v Rusku po převratu vyhlásil Lenin MDŽ jako státní svátek, propojil je tento den na dlouhou dobu s komunistickým režimem. Až v roce 1975 přijalo OSN mezinárodní den žen i za svůj svátek.

Jste zmatení? Já také

Takže, co to vlastně zítra slavíme? Odvahu žen vystoupit a říct si o víc? Duchapřítomnost žen, protestovat proti první světové válce? Socialistickou ideologii? Komunismus? Mezinárodní hnutí za rovná práva žen po celém světě? Každou lidskou bytost, která byla obdařena chromozomy XX?

Osobně mám problém s oslavami, které se vztahují k vybraným částem populace.

Den žen? Cool? Ale co den mužů? Nebo den transgender lidí?

Den matek? Fajn, ale co den žen, které se dobrovolně rozhodly nemít dítě, nebo jej mít nemůžou? Nebo jim umřelo?

Den zamilovaných? Ok? Ale kde je den spokojeně sezdaných v dlouhodobém vztahu nebo den komplikovaných vztahů či den rozvodů?

Nemyslím, že bych potřebovala dostat jeden den v roce kytičku jen kvůli tomu, že jsem po biologické stránce žena.

Tip k zamyšlení při MDŽ

A pak tu zůstává stránka ženských práv a tu si myslím, že bychom si měli doopravdy připomínat. Takže zítra, až uspím děti, napustím si horkou vanu a udělám si malé rétorické cvičení. Napíšu si seznam co nejvíce práv a privilegií, která požívám. Aneb, co vše můžu dělat a moje prababička nemohla, nebo ženy v rozvojovém světě nemohou. A pak se na ten seznam důkladně podívám a kriticky si řeknu, která práva mám a vlastně jich nevyužívám? A která mi chybí? Chybí mi vůbec něco? Nebo jen stačí otevřít pusu a říct si o to?

A jsou v mém okolí ženy, jejichž seznam práv je výrazně kratší? A co mohu udělat pro ně?

A kdyby mi z toho bylo smutno, pustím si projevy státníků k MDŽ  komentované bílým mužem v obleku, to mě vždy zaručeně pobaví.


Tak krásné MDŽ a povídejte si s ostatními, co že to vlastně slavíme. Děkuji!