Odvážné holky je vidět i slyšet

21.12.2018

Nedávno jsem se ocitla na koncertě, na který jsme se dlouho těšila. Iva Bittová, Monika Načeva a Lenka Dusilová. Byla jsem moc zvědavá, co tyto tři úchvatné ženy společně na podiu vytvoří. Po 10 minutách koncertu jsem zjistila, že jsem očarovaná. Trojice vpravdě archetypální (dívenka, milenka, stařena) svými hlasy splétaly sítě kouzel a vzduch v Sonu občas elektrizoval ženskou silou.

Jak proboha souvisí zpěv s prezentačními dovednostmi?

Chtěla bych vám dneska dát pár ukázek, jak ženy pracují s postojem, držením těla a chtěla bych vám představit jedno cvičení, které může váš postoj výrazně zpevnit, abyste nabraly ve svém těle sebevědomí a jistotu.

Nejdřív tedy ukázky.

Adele - hlas z nitra

Mrkněte na toto video, hlavně na záběry, kde je vidět Adele celá postava, speciálně v refrénu. Jak stojí? A odkud zpívá? Pokud se dobře podíváte, uvidíte že vše vychází v břicha, respektive z podbříšku. Jako by se celé její tělo stahovalo a rozpínalo z jejího středu.

Ida Kelarová - obrovské srdce zpívající láskou

S Idou jsme měla tu čest pracovat 3 víkendy a učit se od ní zpívat a otevírat hlas skrze emoce. Její hlas vychází z nejhlubšího nitra, kde bydlí čisté emoce. Tuto písničku nejde poslouchat bez husí kůže na celém těle. Stejně jako když Ida zpívá, derou se jí slzy do očí. Ona nezpívá o emocích, její emoce zpívají skrze její tělo.

A jak to vše souvisí s prezentacemi? Vždyť člověk nemusí být zpěvák, aby mohl zajímavě sdělovat své myšlenky. Jistě. Čím se však můžeme inspirovat je postoj a hlas vycházející z centra. Tedy z míst v oblasti našeho podbříšku. Ne náhodou tam bydlí i naše ženskost, intimita či plodnost. Ne náhodou tam bydlí naše hluboké emoce. Ne nadarmo se tohoto místa trochu bojíme, málo o něm mluvíme, málo jej hýčkáme a pečujeme o něj.

Jak může vypadat hlas opřený o centrum při prezentacích?


Oprah - zralá síla

Milovaná i zatracovaná Oprah. Pro nás, Čechy, možná teatrální a patetická, ale přeci jen, v její řeči se dá krásně pozorovat právě pevnost, jistota, zaměření na detail, gesto, pomlku. Bez dobré práce s centrem, které jí umožňuje tak intenzivní soustředění a fokus by tato řeč neměla zdaleka takovou sílu. Zkuste si představit, jak by se tato řeč proměnila, kdyby se při ní Oprah pohodlně uvolnila. Všechna naléhavost a síla sdělení by byla ta tam.

Emma Gonzales - slzy rebelky

Ovšem silným řečníkem nemusí být jen hollywoodské hvězdy. Emma Gonzáles je mladinká dívka, která se otevřeně postavila do čela studentských protestů proti benevoletním americkým zákonům o držení zbraní po té, co bývalý student Parklandské školy zastřelil 17 jejích kamarádů, spolužáků a učitelů.

Emma není školený rétor, ale bezpochyby velmi silná osobnost, která má odvahu zvedat témata, na která si často politici netroufají. Tento projev na demonstraci za kontrolu zbraní je zajímavý hlavně dlouhým tichem, kdy Emma čeká než uběhne 6 minut, což je doba, kolik trval samotný masakr na její škole. Ustát si tak dlouhé ticho s takovou pevností a silou... Klobouk dolů. Koukněte odkud se v jejím těle ta síla bere.

Cvičení na nabíjení baterek

A na závěr ono slíbení cvičení. Zkuste si volně stoupnout, chodidly vnímat kontakt se zemí, uvolnit místa v těle, kde máte napětí, volně dýchat. A pak, až budete klidné a se sebou, si představte, že ve vašem podbříšku jsou baterie, které můžete nabíjet vaším dechem. Každý hluboký nádech znamená trochu síly do vašeho zásobníku. Každý výdech, uvolnění prostoru pro další kyslík. Dýchejte až do podbříšku tak, abyste nabily své baterky na 100%. Hotovo? Jak vám je? Jak to šlo?

Tato varianta funguje pro ženy. Pokud si to chcete zkusit jako muž, najděte si umístění vašich baterek. Pravděpodobně to bude někde v oblasti solaru.

Máte zkušenosti s tím, co vám osobně pomáhá posílit hlas a postoj? Podělte se, zajímají mě vaše cesty.