Online trénink prezentování s produktovou manažerkou

17.02.2022

Zn. rychle a zběsile
Jak vybudovat dovednosti stručného, poutavého a vypointovaného prezentování z pohodlí domácího gauče?

Nová práce, nové prezentace

Evka mě oslovila na jaře roku 2021, že by ráda zapracovala na svém projevu. Její situace zněla následovně:

"Nastoupila jsem do IT firmy na pozici produkt marketing manager. Doteď jsem pracovala jako datová analytička a najednou potřebuju prezentovat výstupy práce nejvyššímu managementu i externím obchodníkům. Jenže já mluvím zmateně, rychle, rozbíhám se a pak se ztrácím. Potřebuju podat informace s dostatečným kontextem, poutavě a přehledně, abych prosadila produkt, který s týmem vyvíjíme."


Prezentační checklist na míru

Udělaly jsme tedy plán. Budeme si pravidelně jednou za 14 dní volat přes video hovor. Evka si vždy připraví prezentaci, která ji čeká v blízké době, a na ní budeme trénovat přesně to, co potřebuje. Zpomalit, zacílit myšlenku, neodbíhat... Aby měla Evka přípravy na prezentace snazší, vytvořily jsme pro ni checklist, na co pamatovat při přípravě prezentace, co si ověřit těsně před ní, v průběhu a po skončení prezentování.

Takto jsme postupovaly pár měsíců a pokroky byly viditelné. Evka získávala jistotu v přípravě prezentace, její projev byl více přímočarý a i její manažer si všiml, že se zlepšuje.

Pokrok dobrý, ale kde je radost?

Jenže Evku to takto nebavilo. Bylo jasné, že potřebujeme změnit rytmus a náplň naší práce. A tak jsme po společné reflexi úplně otočily formu tréninku.

Vždy jsem vymyslela krátké, zábavné cvičení, které mi Evka nahrála jako 3 minutovou prezentaci na video a poslala mi to předem na mail. Pak jsme se potkaly na 30 minut, daly si rychlou zpětnou vazbu, navrhly, co do příšpě zlepšit a posunuly se k dalšímu cvičení. Trénink opět nabral spád a hlavně se do něj vrátila radost.

Zadání krátkých cvičení vypadala například takto:

  • Přečti výrazně a procítěně pohádku dětem a při tom se nahraj. Dávej si záležet na artikulaci a emocích v hlase, ať to je napínavé.
  • Znáš pohádku o třech prasátkách? Tak mi ji převyprávěj a dej si obvzlášť záležet na závěru. Co si z toho příběhu mám odnést a proč.
  • Pověz mi, co tě v poslední době naštvalo v online světě. Nákup jízdního kola pro dítě. Je to moc složité. Ok. Tak mi nahraj elevator pitch vymyšleného eshopu dětských kol, který je jednoduchý a intuitivní. Cílová skupina jsou matky, které nechtějí trávit 30 hodin srovnáváním jízdních kol.

Pohádky jsou přímočaré příběhy plné emocí

Ráda pracuji při tréningu prezentací s pohádkami. Dá se na nich velmi snadno ukázat jednoduchá příběhová struktura, která se dá uplatnit i pro stavbu příběhu v prezentaci. Zároveň pohádku nemůžete vyprávět suchým způsobem, je v ní napětí, emoce, gradace a hezky se na tom tyto prvky přednesu trénují.

Klientky a klienti se mě občas ptají, jestli není hloupé, když výraz v prezentaci takto přeženou. A já říkám, že to je jediná cesta, jak si osahat výraznější přednes. Pro manažery, nebo publikum na webináři nikdy nebudou mluvit tak emotivně, jako když vypráví pohádku. Ale pokud si v bezpečném prostředí tréninku nevyzkouší extrém, nepřeženou intonaci a výraz na maximum, tak si nikdy tyto výrazové prostředky dostatečně nezažijí, aby je mohli v umírněné podobě využít při prezentování.

Jak to tedy dopadlo s Evkou a jejími prezentačními dovednostmi?

Díky její vyrvalosti a ochotě experimentovat se za půl roku společného tréninku velmi posunula. Vyšvihla skvělou prezentaci pro externí partnery její firmy, kde používala příběhy, přirovnání a hrála si s využitím jednoduchých vizuálů.

Jak hodnotí svůj posun Evka?

"Vedela som, že holčina, ktorú som počula prezentovať a prišla mi v prezentovaní super, prešla Janinými rukami a tak som vedela, že ji chcem osloviť. Jana mi ukázala ako sa pripravovať, na čo si dávať pozor, ako postaviť príbeh a ako publikum vtiahnúť do deja. Bolo úžasnou odmenou, keď som prezentovala pre vyšší management a v priebehu mi písal môj šéf, že je to parádna prezentácia. Podobne som dostala kladnú spätnú väzbu po webinároch pre obchodníkov, kde som hojne využila rozprávanie príbehov. Som strašne rada, že som sa rozhodla s Janou spolupracovať. Bol to vždy veľmi príjemný čas, veľa som sa naučila a rozhodne som sa o dosť posunula."


Pokud by vás také lákal individuální online trénink a chtěli jste se zlepšovat v prezentování z gauče u vás doma, napište mi. Určitě spolu něco vymyslíme.