Podzimní chrapot aneb kam se poděl můj hlas?

19.09.2018

Chtěla bych vám dát pár babských rad, jak se starat o hlasivky. Zvlášť teď, s přicházejícím podzimem. 

Na úvod ale musím napsat, že všechny tipy jsou k ničemu bez správné hlasové techniky. Pokud je váš hlas zároveň vaším pracovním nástrojem, musíte se o něj starat a naučit se s ním efektivně zacházet. Jinak se vám může snadno pomstít třeba nečekanou ztrátou hlasu, tím, že na konci dlouhého dne už sotva sýpete nebo že vás přestane poslouchat o víkendu, když chcete mít konečně chvíli vytouženého klidu.

Hlasová technika se učí tréninkem, tu z blogu úplně nevyčtete, ale je pár drobností, jak si trochu pomoci. Znáte je? Používáte je?

Vyvětráme!

S touto větou vcházela vždy do třídy naše profesorka biologie na gymnáziu. A měla pravdu. Čerstvý vzduch je nezbytný. Až mnohem později mi došlo, že to větrání bylo hlavně proto, aby chránila své hlasivky. Prašné, dusné prostředí je pro hlasivky náročné a pomstí se vám.

Nemůžete větrat, protože pracujete v klimatizované budově? Dělejte si přestávky a běžte na chvilku ven. Před prezentací se chvíli projděte na čerstvém vzduchu.

Čokoláda na trému

Tento trik mě naučil můj učitel příčné flétny, když jsem jako malá trpěla velkou trémou, vysychalo mi v puse a nemohla jsem hrát. Malý kousek čokolády, který si rozpustíte v puse, stimuluje produkci slin a nebude cítit sucho v puse.

Panáčka? Díky, radši čaj.

Pokud chcete svým hlasivkám prokázat službu, tak si s sebou noste vlažný bylinkový čaj v termosce. Pokud jste nachlazení, přidejte med a citron. Vaše hlasivky ocení, když se budete zavlažovat, ale studená, ani perlivá voda jim přiliš nepomůže.

Ale ta voda se k hlasivkám nedostane. Tak inhaluj, chytrolíne.

Ano, pít, aby se zavlažovaly hlasivky, je skutečně hloupost. Tekutina se k samotným hlasivkám nedostane. V krku máme záklopku, epiglotis, která k hlasivkám vodu nepustí. Dostatek tekutin je tu pro zavlažování celého organismu, dobrou produkci slin atd. Proto, pokud chcete hlasivky léčit, tak se doporučují inhalace. Třeba z vincentky nebo z řepíku lékařského.

Keep calm, ale hlasivky měj v teple.

Také nerada nosím roláky, ale odhalený krk v zimě vašim hlasivkám moc neprospěje. Až začne mrznout, zkuste spíš dýchat přes šálu, nebo nadechovat víc nosem, ať vám mrazivý vzduch nejde rovnou do krku.

Ehm... Chrchly... Dobrý večer.

Také si nervózně odkašláváte před začátkem řeči? Možná ani nevíte, že tento zlozvyk máte. Odkašlání na začátku bývá psychologické. Jakobyste cítili nějakou překážku v krku, které se potřebujete zbavit a odkašlete si. Hádejte, co je ta překážka... Jasně, je to vaše tréma. V krku nic nemáte. Pokud už musíte něco na začátku udělat, raději polkněte. Vaše hlasivky vám poděkují. Odkašlávání nasucho je pro ně jako podrbání struhadlem.

Hlasový klid. To jako, že nemáš tolik vykecávat.

Viděli jste někdy maratonského běžce, že by uběhl 42 kilometrů a pak si šel ještě na druhé kolečko, protože přijeli kamarádi? Možná existuje pár výjimek na světě, ale pokud vás po celodením zápřahu bolí hlasivky, tak vy asi potřebujete odpočívat. A třeba celodenní výuka nebo dlouhá prezentace je pro vaše tělo ten maraton. A odpočívat potřebují i vaše hlasivky. Zajít si po celodením školení do hlučné hospody, nebo hrát s dětmi na hřišti fotbal, může být krásný relax. Jen poslouchejte svoje tělo, jestli náhodou neprosí, abyste už večer spíš zavřeli pusu a nechali hlasivky odpočívat.

A co funguje vám? Pokud všechny tyto zásady znáte, dodržujete a stejně vás hlasivky bolí. Může být cesta poradit se na ORL, jestli nepotřebujete léčbu, a také se poradit s hlasovým odborníkem, jestli máte dobrou techniku. Správné dýchání, postoj nebo zapojování bránice může udělat velkou změnu.

Opatrujte se a buďte připravení na první podzimní plískanice a virózy.